Directeuren communicatie ministeries overwegen het stoppen met X

Overheden weg van X: democratische redding of hypocriet?

Er zijn goede redenen om afscheid te nemen van X door de Rijksoverheid. Dat schrijven de directeuren communicatie van de twaalf ministeries. De Volkskrant eist het vertrek van X.

Zaterdag 22 mei 2026 publiceerde de Volkskrant over vele pagina’s een groot onderzoek naar allerhande ellende op X, met als aanhef: “In één week vond de Volkskrant duizenden berichten met mogelijk strafbare uitingen. Toch blijven veel politici er actief, niet wetend wat er gebeurt als ze vertrekken.”

Met onder meer:

  • Van de 80.000 berichten die politici in de week voor de Kamerverkiezingen ontvingen, waren er ruim 22.000 gericht op het kleineren, vernederen, intimideren of bedreigen van hen of anderen;
  • Tussen de 5.000 en 7.000 berichten bevatten strafbare beledigingen of groepsbeledigingen.
  • 700 berichten vielen in zwaardere strafbare categorieën: 122 bedreigingen, 150 keer opruiing en 428 gevallen van haatzaaien.
  • Volgens hoogleraar Bart Schermer, Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen (VVD) en Kamerleden Mirjam Bikker (ChristenUnie) en Barbara Kathmann (Pro) is deze hoeveelheid veel meer dan gedacht en gaat alle perken te buiten. Premier Rob Jetten sluit zich aan.
  • Bij het Team Bedreigde Politici maakten landelijke politici in heel 2025 bijna 500 keer melding van bedreiging of opruiing op álle sociale media, per mail en brief. Het OM beoordeelde er ruim 350 als strafbaar, maar in ruim 200 gevallen konden verdachten niet worden geïdentificeerd of gearresteerd.

Gewoon negeren

Volgens officier van justitie Fridolijn Kuipers is er niet de capaciteit om alles te behandelen wat de Volkskrant vond. En X werkt meestal niet mee aan opsporingsverzoeken.

Echter, Kamerleden hebben een eenvoudige remedie. Ze uiten zich nog wel op X maar zijn gewoon gestopt met het lezen van reacties op X. Juist vanwege het giftige klimaat. Probleem opgelost? Nee volgens de pleitbezorgers van vertrek.

Afgelopen maandag volgde een commentaar van hoofdredacteur Pieter Klok onder de kop “Vertrek van X is de enige manier om ondermijning van de democratie te stoppen.” Dat leest als dat hiermee “de ondermijning van de democratie” tot staan gebracht zou worden.

Diezelfde dag opende de Volkskrant met een ‘intern memo’ van de directeuren communicatie waardoor dit op ‘actiejournalistiek’ lijkt, vooral bekend van De Telegraaf. Dat memo van de Voorlichtingsraad is echter al op 9 april vervaardigd na eigen onderzoek.

Belang X neemt af, vuilspuiterij toe

Het VoRa-memo stuurde de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gisteren op verzoek toe. Daarin staat dat het sinds de overname door Elon Musk steeds beroerder gaat met X, voorheen Twitter:

“Onder het leiderschap van Musk is het karakter van het platform gepolariseerd. Deze overname markeert niet alleen een kentering in de sfeer op het platform. Het afbouwen van moderatie, de verandering in afzenderverificatie (het zogenoemde ‘blauwe vinkje’, red.) van ‘earned’ naar ‘paid’, wijzigingen in het algoritme en zorgen over het gebruik van xAI (Grok) voor onder meer het creëren van nepbeelden (waaronder geseksualiseerde afbeeldingen) van bestaande (minderjarige) mensen, leiden gezamenlijk tot een toename van mis- en desinformatie, racisme, discriminatie, misogynie en antisemitisme. Steeds vaker wordt de overheid geconfronteerd met de vraag welke rol het platform dient te spelen in de overheidscommunicatie.”

De VoRa heeft een stevige analyse van X gemaakt op een aantal factoren, met als uitkomsten:

  1. X flatteert de bereikcijfers (aantal ‘weergaven’) flink. Het aantal bereikte personen is veel kleiner dan het aantal ‘weergaven’ suggereert. Problemen met het algoritme verkleinen het werkelijke bereik (opvallend: bron van de VoRa via ChatGPT).
  2. Op het hoogtepunt in 2022 waren er circa 3,5 miljoen Nederlandse accounts op ‘X’, nu nog 2,8 miljoen. De aantallen volgers van de Rijksoverheid variëren van 1,3 miljoen voor de MinPres op X tot 2.000 voor enkele ministers, en voor departementen van 120.000 (OCW) tot 22.000 (Financiën). Het belang van ‘signalen’ uit de maatschappij voor de overheden (X-reacties) neemt af.
  3. Informeren van het volk via X is nog van belang, ook vanwege relaties (‘stakeholders’) van de overheid die er zitten en de berichten verder verspreiden. Maar veel media vertrokken al van X. en het zorgt bovendien voor een vuilere omgeving vanwege meer desinformatie. Voor crisiscommunicatie is X nog wel geschikt.
  4. X houdt zich niet aan de wet, zeker niet aan de Digital Services Act. X liet productie en distributie van deepfake porno toe

Conclusie van de VoRa: de inhoudelijke communicatie op X voldoet aan de Uitgangspunten Overheidscommunicatie, maar de randvoorwaarden voor de inzet komen steeds verder onder druk te staan. Erger, die “tasten de autonomie van de Rijksoverheid aan”.

Dan zijn er verschillende scenario’s: op X blijven, geheel vertrekken, beperkte (centraal) gebruik of gewoon doorgaan. Er is twijfel. Binnen de Europese Unie zijn vrijwel alle (centrale) overheden, regeringsleiders en staatshoofden actief op ‘X’, zij het met grote verschillen. Wel proberen de Europese Commissie en Duitse overheid om Mastodon en BlueSky als alternatief te nemen.

Hypocriet

Onderzoeksjournalist en opiniemaker Dieuwertje Kuipers noemt het pleidooi van de Volkskrant en de VoRa “schaamteloos hypocriet”. Ze bekritiseert het effectbejag van de Volkskrant die  buiten de oevers van neutrale verslaggeving treedt: “Het is een soort zelf-likkende lolly: media die zelf nieuws maken…en vervolgens weer nieuws maken over de reacties op hun berichten, ambtenaren laten lekken over wat ze gaan doen naar aanleiding van hun berichten en politici vragen wat ze eigenlijk gaan doen naar aanleiding van hun berichten.”

Hypocrisie van de personen en  media die opzichtig X verlaten, zoals vooral NOS/Nieuwsuur waarvan individuen als Jeroen Wollaars en Milena Holdert de moed hebben zich tegen te verzetten: “De Volkskrant is niet het eerste medium dat met veel bombarie van X afgaat. Ik hou van de man, maar zal nooit vergeten hoe Eric Smit live in een Nieuwsuur-item zijn X-account verwijderde, om vervolgens net zo hard op LinkedIn en BlueSky in exáct dezelfde Sillicon Valley slot machine van dopamine-ontregeling te tuimelen.”

Maar bovenal is het hypocriet om louter van X te vertrekken, vind Dieuwertje Kuipers: “Als het écht te doen is om het niet langer polarisatie te faciliteren, dan moet je een grote jongen/meisje/media-organisatie zijn en helemaal van social media afgaan. X verschilt in haar onderliggende structuur namelijk minder van Insta, TikTok, Facebook of LinkedIn dan gebruikers zichzelf wijsmaken. Allemaal werken ze met een variabele beloning (via likes, notificaties, mentions, reposten) in een onvoorspelbare feedback.”

Netkwesties experts

In november 2024 hadden we over dit onderwerp al een geweldig artikel, in elk geval veel minder eenzijdig dan de Volkskrant, louter dankzij onze experts die velerlei argumenten opwierpen. Ik vroeg hen deze week wederom naar hun mening naar aanleiding van de Volkskrant-oproep dat we de democratie van de ondermijning redden door X te verlaten.

Lezen en smullen…

Gepubliceerd

28 mei 2026

Wat vinden de experts?

Guido van Nispen
28 mei 2026
Bedenkelijke houding Volkskrant

Op sociale media tieren oppervlakkigheid, verontwaardiging en misinformatie, maar ze bieden ook een venster op wat een samenleving bezighoudt: sentimenten, spanningen en overtuigingen.

Daartegenover staan de bewaakte traditionele media die doelgroepen scherp segmenteren en binnen dat kader bepalen wat pluriformiteit mag betekenen. De uitgesproken opiniemakers als Sander Schimmelpenninck krijgt bij de Volkskrant een scherpe stem, zolang die de lezers verkwikt en past bij redactionele lijn. Hoeveel ruimte bestaat er voor afwijking. Openheid lijdt eronder. Het vertrek van Sylvain Ephimenco bij Trouw is tekenend.

Daarbovenop staat het businessmodel van traditionele media onder druk. Social media, AI-platformen, zoekmachines en modellen zoals Substack tasten hun positie aan. Ik denk dat de strijd tegen deze ‘nieuwe vijanden’ niet alleen wordt gevoerd vanuit maatschappelijke bezorgdheid, maar ook uit zelfbehoud. Is dat redactionele onafhankelijkheid?

In een gezondere informatiecultuur zouden burgers niet hoeven kiezen tussen beide werelden. Niet tussen portfolio-gedreven traditionele media en vrijgevochten social media. De één biedt duiding, context en institutionele discipline. De ander biedt directheid, frictie en zicht op wat buiten de redactionele hekken leeft.

De kern ligt niet in verbieden of verlaten, maar beter laten werken.

Rashid Niamat
28 mei 2026
Bedrijven gingen al weg

Aan de start van bijeenkomsten met bedrijven heb ik tot begin dit jaar gevraagd wie er nog op X actief is en waarom. Dat aantal daalde voortdurend.

Dat bedrijven nog wel een X-logo op de website hebben staan betekent niet dat ze actief zijn, veelal is het om te voorkomen dat een derde het account zou inpikken. 

Niemand geeft aan dat het afbouwen / vertrekken van X heeft geleid tot minder handel. Het argument “daar zit onze doelgroep” is een paar jaar geleden al in onbruik geraakt. Als B2B kanaal liet (toen nog) Twitter al een dalende lijn zien, dat is sindsdien alleen maar versneld en ondertussen is de bodem bereikt.

B2B communicatie is natuurlijk niet gelijk aan B2C marketing of het verspreiden van officieel nieuws. Het is echter onverstandig het signaal te negeren dat in de Nederlandse en Europese online omgeving zakelijke gebruikers het platform massaal hebben verlaten.

Hun redenen kunnen ook uit de koker van een overheidsdienst komen.

Arnoud Engelfriet
28 mei 2026
Onnodig jijbakken

X is al lang een open riool waar je als jezelf respecterend bedrijf niet
moet blijven. Wij gebruiken het dan ook niet meer, maar laten het
account bestaan omdat er in mooiere tijden goede berichten en discussies
waren.

Oproepen tot boycots of weggaan leiden helaas vaak tot jijbakken. Dat
vind ik jammer want dat schrikt juist af om ergens weg te gaan.

Simon Hania
28 mei 2026
Het gaat om gedrag

X laat zich alleen door de markt corrigeren. Weglopen werkt om X irrelevanter te maken. Vooral het weglopen van adverteerders. Maar daarmee is de roeptoeter weg, niet het gewraakte gedrag.

 We moeten weer houdbare manieren vinden om te leren luisteren, met elkaar het gesprek aan te gaan en de democratie zo te voeden. En zoals Sonja Barend al liet zien: dat mag best op het scherpst van de snede.

Herbert Blankesteijn
28 mei 2026
Deplorabel fascisme

Online haat en bedreigingen, ach. Het zijn deplorables en ze roepen maar wat. Wie het werkelijk op je gemunt heeft, zal dat niet op X aan de grote klok hangen. Die haatdragende kreten worden evengoed wel geslaakt, ze dragen op sociale media alleen wat verder. Politici snappen dat en weten al die narigheid te negeren; ik bewonder dat wel.

Toch ben ik van X af, maar de reden is dus niet het domme gebrul van mensen die geen argument van een drogreden kunnen onderscheiden. Wat mij te veel werd was het semi-intellectueel goedpraten van de huidige fascistische tendensen, door mensen die ik al heel lang ken, die beter zouden moeten weten en misschien werkelijk beter weten.

Die Hitlergroet van Elon Musk? Ach, het was een welwillend gebaar naar het publiek. Iederéén staat wel eens op de foto met geheven arm. Kijk maar naar al deze voorbeelden.

Oh, het was de complete beweging? Identiek aan wat Hitler zelf placht te doen? Jamaar je kunt Musk niets verwijten tenzij je kunt aantonen dat hij het deed met fascistische intentie.

En voor je het weet verzand je in spitsvondigheden over vragen als of de AfD (die Musk als redder van Duitsland opvoerde) fascistisch genoeg is en of de Hitler-verering van Grok (de AI van X) iets zegt over Musk, om over antisemitische hondenfluitjes maar te zwijgen.

Als een goed opgeleid en intelligent persoon zo moeilijk toegeeft dat iemand een nazi is, ontkom ik niet aan de gedachte: Musk is de enige niet. En ik zit op een sociaal medium voor debat, maar niet voor quasi-redelijke discussies over wat net wel fascisme is en wat net niet.

Dus ben ik vertrokken naar BlueSky en Mastodon, en ik hoop maar dat ze me niet achterna komen.

28 mei 2026
X juist pijler voor de democratie

Clickbait van de Volkskrant? Of blijkbaar te ingewikkeld voor Pieter Klok om als gedachtenexperiment voor "X" het woord "internet" in te vullen? Het is maar waar je kijkt en wat je zoekt. Het zijn media of, zo je wilt, sub-media.

Een goede communicatieprovider moet in principe geen boodschap aan de boodschap hebben.

X is redelijk ongefilterd - het oproepen tot geweld en dergelijke mag niet - en daardoor juist uiterst nuttig voor waarheidsvinding en daarmee een ontzettend belangrijke pijler voor democratie.

Wat net als bij drukwerk wel belangrijk is: of de uitgever of de schrijver moet bekend zijn. En dat is bij X het geval.

Michiel Buitelaar
28 mei 2026
X deels waardevoller dan Volkskrant

X is een raar ding: ongefilterde emoties van boze mensen, grappige gekkigheid maar ook actualiteit en zeldzame diepte, van over het politieke spectrum. Ik heb de indruk dat politici en media er moeilijk chocola van kunnen maken (ik ook trouwens) en dat er een factor ‘angst voor het nieuwe onbekende’ speelt, en zorg over broodroof.

 Want voor een deel van de actualiteit en een zeker perspectief is X natuurlijk veel waardevoller dan een Nederlandse krant, of wat een communicatie-expert van een overheid te melden heeft. Ik denk dus dat het voor sommige moeilijk is om nuchter te blijven over X. Temeer omdat Musk een totale lul is, maar doet dat ter zake?

Het is ook een beerput ja, waarin mensen - zijn het altijd mensen? - oproepen tot dingen die kwalijk of erger zijn. Dat smeert wel een soort pieplaag over dingen heen. Dat mensen ernstig beledigd of bedreigd worden is niet goed te praten, maar geen nieuws meer. Wel erg onprettig, nauwelijks te bestrijden. En er staat veel meer op dan ellende.

Ik heb er geen uitgekristalliseerde mening over maar vind de oproep enigszins simpel-cru en niet uit onverdachte hoek. De kop van de oproep van de Volkskrant lijkt mij over the top: ‘de enige manier’? ‘De democratie’? De oproep is emotioneel en ongebalanceerd, al begrijp ik de verontwaardiging.

Ik kan me voorstellen dat het voor sommigen een verlies is om eruit te stappen want het is wel een krachtig medium. Is het echt niet op te schonen? (Musk gaat dat niet doen nee) De bedreigingen moeten stoppen, maar waarom zou daar niet tegen opgetreden kunnen worden? Waarom is dat zo’n vaststaand iets, dat dat niet kan, in de extreme gevallen?

Sander Duivestein
28 mei 2026
X faciliteert aandachtsgeile schoothondjes

De democratie heeft haar spreekruimte uitgeleverd aan commerciële systemen die draaien op conflict, ophef en vernedering. Politieke communicatie zit inmiddels gevangen in infrastructuren die niet zijn gebouwd voor beraad, maar louter voor bereik.

Wie de discussie vernauwt tot de vraag of politici X moeten verlaten, mist compleet de kern. Het gaat erom hoe Den Haag zich heeft laten onderwerpen aan platforms die elke nuance afstraffen en elke rel belonen. Zolang partijen hun taal, timing en temperament door die logica laten dicteren, verandert er niets en verhuist de kwaal hooguit naar een app met een frisser kleurtje.

Deplatformisering is geen symbolisch gebaar, maar bittere noodzaak. Dat vereist geen terugtrekking uit het publieke gesprek, maar een radicale breuk met de grammatica van de rel. Weg met de politiek voor de screenshot en de standpunten die louter zijn ontworpen om de volgende golf van verontwaardiging te overleven.

We moeten weer ruimte opeisen voor volwassenen die snappen dat besturen complex is, in plaats van de meute te pleasen die elke vorm van diepgang ziet als zwakte en direct afstraft met verbale diarree.

Een vertrek van X is geen bewijs van moed, het is hooguit basale persoonlijke hygiëne. De werkelijke test schuilt in het spreken zonder algoritmisch applaus, vrij van de permanente dreiging en de verslaving aan je eigen gelijk.

Het werkelijke drama is dat onze volksvertegenwoordigers zich hebben laten africhten tot aandachtsgeile schoothondjes, die op commando van het algoritme om het hardst beginnen te keffen.

Geert Lovink
28 mei 2026
X staat mijlenver van me af

X staat ver van me af. Ik vergeet vaak dat het nog bestaat, want ik hield op met posten in oktober 2022 na de overname van Musk. Het is een beetje als mij en Linkedin: mensen moeten me eraan herinneren: ga toch een keer kijken! Ik ben blij dat die werelden zo ver van me afstaan. Dat geldt al helemaal voor alles van Meta met Instagram, Facebook en WhatsApp.

Jaap van Till
28 mei 2026
Aan de oever van een brede rivier

Ja, ik weet dat X veel bagger, gescheld en nepnieuws van minkukels en blaaskaken brengt.

Maar het is alsof ik aan de oever van een grote rivier zit waar veel rommel in drijft. Af en toe zitten er ook parels tussen. Steengoede observaties, wetenschappers die ontdekkingen deden, roddels etc. Kortom: inhoud van heel diverse kanten. En je kan ook dorpsgekken ontvolgen.

Daarom mijn wedervraag: welk platform is een goed alternatief? Facebook is voor oudjes die kletsen. Mastodon nog te klein en regionaal. Instagram voor beelden en video’s en BlueSky vaak eenzijdig.

Netkwesties
Netkwesties is een webuitgave over internet, ict, media en samenleving met achtergrondartikelen, beschouwingen, columns en commentaren van een panel van deskundigen.
Colofon Nieuwsbrief RSS Feed Twitter

Nieuwsbrief ontvangen?

De Netkwesties nieuwsbrief bevat boeiende achtergrondartikelen, beschouwingen, columns en commentaren van een panel van deskundigen o.g.v. internet, ict, media en samenleving.

De nieuwsbrief is gratis. We gaan zorgvuldig met je gegevens om, we sturen nooit spam.

Abonneren Preview bekijken?

Netkwesties © 1999/2026. Alle rechten voorbehouden. Privacyverklaring

1
0