In hoeverre tasten commentaren de balans van het nieuws aan?

RTL worstelt met Russische AI-trollen

Publicaties van video’s van RTL op YouTube stuiten op een groeiend aantal storende commentaren van ‘trollen’ die vaak een Russisch standpunt verkondigen.

Zo zette RTL Nieuws vorige week een vraaggesprekje met minister Ruben Brekelmans op YouTube, na de intimidatie met Russische drones boven Pools grondgebied. Nederland hielp bij de bestrijding met F-35 straaljagers.

AI = anoniem

Het bericht kreeg onmiddellijk veel reacties, de teller staat inmiddels op bijna 450. De teneur is overwegend heel negatief ten opzichte van Brekelmans, Navo-voorzitter Rutte en de EU en er worden theorieën geuit over een opzet van deze “drone-aanval” door Oekraïne en de Navo “net als met sabotage van de Nordstream pijpleiding”.

Niet enkel hebben de criticasters curieuze namen als @Robert-zy4dd en @KelJansen-v3q, wie op de namen klikt ziet dat ze geen of 1 of 2 volgers hebben en dat hun commentaren direct tientallen ‘duimpjes omhoog’ krijgen. Ze zijn naar alle waarschijnlijkheid gefabriceerd met AI. Iedereen die iets inbrengt tegen deze commentaren, wordt direct de maat genomen door nog meer trollen met Russische sympathieën.

Een Netkwesties-lezer tipte de redactie: “We boycotten in de EU Russische zenders als RT vanwege de propaganda, maar aan de andere kant laten invloedrijke journalistieke nieuwsbrengers zich op deze manier ringeloren. Ik zie aan mijn eigen kinderen dat vooral jongeren -nog- de moeite nemen om comments onder YouTubes en Tiktoks door te lezen. Dit wil je toch niet als journalistieke organisatie?”

RTL zoekt oplossing

RTL bedient een kleine 175.000 abonnees op YouTube en wil die niet kwijt. Het filmpje met Brekelmans werd op YouTube ruim 50.000 keer bekeken. Dennis van Luling, Adjunct-hoofdredacteur RTL Nieuws & Head of content RTL.nl (foto), zit ermee in zijn maag:

“We hebben nog geen beleid voor moderatie van trollen in reacties op YouTube. Met de komst van AI is het niveau van deze comments een stuk beter geworden, want voor veel andere reagerende kijkers zijn ze niet van echt te onderscheiden. Het valt je vaak pas op als je het profiel aanklikt.”

Maar een snelle oplossing is niet voorhanden volgens Van Luling: “We zijn in gesprek met de partij die ons helpt bij social media-moderatie om te zien of zij ook hier iets aan kunnen doen. We hanteren tools om haatreacties en scheldpartijen te filteren, maar de strijd tegen desinformatie vereist een andere aanpak.”

Hij heeft zijn twijfels of een derde partij kwalijke bots kan filteren want dat vereist toegang tot de IP-adressen en technische ‘rookgordijnen’ kunnen traceren. “Nu.nl modereert NUjij erg goed op het eigen platform, maar om een moderatieteam op alle comments op YT en de Meta-platformen te zetten, dat is voor niemand te doen. Dit  geldt niet alleen voor ons. NOS heeft dezelfde problemen, bijvoorbeeld. NU en Telegraaf ook denk ik. Dit is dus een probleem voor de hele journalistiek.”

RTL worstelt met Russische AI-trollen

Gepubliceerd

20 sep 2025
Netkwesties
Netkwesties is een webuitgave over internet, ict, media en samenleving met achtergrondartikelen, beschouwingen, columns en commentaren van een panel van deskundigen.
Colofon Nieuwsbrief RSS Feed Twitter

Nieuwsbrief ontvangen?

De Netkwesties nieuwsbrief bevat boeiende achtergrondartikelen, beschouwingen, columns en commentaren van een panel van deskundigen o.g.v. internet, ict, media en samenleving.

De nieuwsbrief is gratis. We gaan zorgvuldig met je gegevens om, we sturen nooit spam.

Abonneren Preview bekijken?

Netkwesties © 1999/2025. Alle rechten voorbehouden. Privacyverklaring

1
0